piątek, 17 października 2008

Organizujemy Fabrykę wideo dla bloga.

Teraz wiele osób korci, aby poszaleć z mediami, a powodzenie witryn w rodzaju YouTube, Dailymotion itp mówi nam, jakie media cieszą się wielkim powodzeniem.
Tworzenie wideobloga nie jest wcale prostym zamierzeniem. Należy wybrać platformę dla naszej publikacji. Teraz wszystkie znane witryny blogerskie w jakiś mniej lub bardziej zdecydowany sposób starają się dostarczyć autorom narzędzi do implementowania klipów na stronach i we wpisach.
Ale oczywiście najbardziej odpowiednim wyborem - nie tylko mnie - wydaje się darmowa instalacja skryptowa Wordpress, na wykupionym bądź darmowym serwerze i dobrane starannie wtyczki, wzbogacające funkcjonalność owej instalacji w pożądanym przez nas kierunku. O znakomitych wtyczkach jeszcze będziemy pisać, ale najpierw zajmijmy się zdobywaniem plików i konwertowaniem wideo do właściwego formatu.
Operacje te możemy robić online, a kto woli może posługiwać się odpowiednim oprogramowaniem, ściągniętym na własny komputer.Zacznijmy od programu Any Video Converter 2.6.5 free. To sympatyczny i prosty w obsłudze program. Posiada bardzo przejrzysty interface podzielony na kilka paneli. Największy obszar zajmuje lista dodanych plików wideo, która pojawia się po kliknięciu przycisku "Add video". Po prawej stronie znajduje się wbudowany niewielki, gustowny odtwarzacz, a pod nim tabela z danymi otwartego pliku.
Nie zapomnijmy po dodaniu pliku ustawić format, do którego ma być filmik przekonwertowany. Uczynimy to rozwijając listę "Profiles", umieszczoną w prawym, górnym rogu programu.
Następnie z gospodarską rozwagą, ale zdecydowanie naciskamy przycisk "Encode" i znudzonym wzrokiem, nieco przysypiając obserwujemy pasek postępu, pokazujący nam jak pięknie program postępuje z wybranym przez nas filmem. Trochę to musi potrwać, ale bez przesady - nie aż tak długo, abyśmy odespali zarwaną noc.


Lista formatów, do których możemy konwertować klipy jest wystarczająco długa, aby nas zadowolić.
Bardzo miłą funkcją Any Video Converter jest możliwość ściągnięcia wideo bezpośrednio z You Tube. Klikamy w widoczny nader wyrażnie "button" i w ukazującą się ramkę wklejamy link bezpośredni do pliku, umieszczonego na YouTube. Tak więc mamy download i konwertowanie w jednym programie.


Istnieje również wersja Pro tego programu za prawie 30 dolarów, która daje nam dodatkową możliwość konwertowania na potrzeby, posiadanych przez nas gadżetów (iPhone, iPod itp), ale pozostawmy to do wyboru zainteresowanym użytkownikom i cieszmy się darmowym oprogramowaniem.

Digg!

2 komentarze:

O mnie? pisze...

piekło też niedługo umieści wideo na swoim blogu - Szatan - http://www.szatanblog.blogspot.com/

Piotr Wójcicki pisze...

Bardzo proszę. To może być interesujące. Powodzenia.